Sommerkoncert

Kom til GRATIS koncert med dygtige musikere og sangere fra Solrød! OBS: Tilmelding behøves ikke

Solrød Bibliotek Og Kulturhus bliver vært for en enestående sommeroplevelse, når Solrød Harmoniorkester og Solrød Operaforening går sammen om at præsentere ?Sommerkoncert i Solrød?.

Dette musikalske arrangement vil finde sted på Solrød Bibliotek Og Kulturhus lørdag d. 26. august 2023 kl. 12:30.
Solrød Harmoniorkester og Solrød Operaforening er begejstrede for at præsentere denne begivenhed, der vil bringe musikalsk glæde og fællesskab til Solrød Kommune.

Koncerten vil finde sted indendørs på Solrød Bibliotek Og Kulturhus og vil repræsentere Solrød Harmoniorkester med Jonas Hinze som dirigent og medarrangør af begivenheden, samt Dorthe Elsebet Larsen som operasolist ved koncerten og medarrangør.

Programmet for koncerten vil inkludere et varieret udvalg af numre fra Solrød Harmoniorkesters eget repertoire, herunder også nogle stykker, hvor Dorthe vil optræde som solist. Ud over dette vil nogle af musikerne fra Solrød Harmoniorkester byde på velkendte jazz-standards, og dagen vil kulminere med en smuk præstation af værker fra operaer ved Dorthe og hendes mand.

Alle interesserede er hjerteligt velkomne til denne begivenhed, og der er ingen adgangsgebyr ? det er gratis at deltage!
Tag endelig familie og venner med og deltag i en uforglemmelig begivenhed for vores lokale samfund.

Vi glæder os til at byde jer velkommen til en fortryllende dag i musikkens tegn.

For yderligere oplysninger eller presseforespørgsler, kontakt:

Jonas Hinze
Dirigent hos Solrød Harmoniorkester
+45 71 70 61 65
jonas@jhmusik.dk



ANNONCERING solrodnyt.dk · Nyhedsbrev



solrodnyt.dk

Annoncering på solrodnyt.dk
Flere placeringsmuligheder
Fra 75 kr./uge

Book online


Nyhedsbrev

Flere end 6.100 modtagere pr. udgivelse
Mandag og/eller fredag
Fra 300 kr./uge

Book online