11. oktober 2021
LAP Køge og Omegn afholder et foredrag om emnet skam , tirsdag den 16. november fra klokken 13.30 til 15.45 i I Aktivitet- og Frivilligcenteret.
Tina Hesselbjerg, formand, LAP Køge og Omegn
Vores kommende arrangement, som hedder SKAM, arrangeres af LAP Køge og Omegn. Det er et PR-arrangement, der fortrinsvis henvender sig til potentielle LAP-medlemmer i Solrød og deres pårørende, da vi er ved at etablere os i Solrød. Krista Korsholm Bojesen er psykolog og holder foredraget om SKAM. PsykInfo København er medarrangør og de har lavet programmet, der ligeledes ses her.
Ønsker du at deltage i dette arrangement så kontakt mig enten via telefon, sms eller mail.
Kontakt Tina på telefon: 29887991 eller mail: t.hesselbjerg@gmail.com
Sidste frist for tilmelding: Mandag den 8. november klokken 12.00.
Vi har også fået stillet et kontor til rådighed af Aktivitets-og frivilligcenteret. Her holder vi åbent den første mandag i måneden mellem klokken 10 og 12.
Program for Skam den 16. november i Aktivitets- og Frivilligcenteret, Solrød Centeret 85
Spoken Word: Ingen er perfekt
Oplev Dy, Mai og Farah fra landsindsatsen ”En AF OS”, når de sparker tabu-døren ind og læser digte op om deres oplevelser af skam og perfekthedskultur i livet med en psykisk sygdom. Sammen bryder vi tavshed.
13.30: Velkomst
Få dig en god sandwich plus noget drikkelse
13.45 – 14.15: Spoken Word: Hvad er skam for mig?
Dy, Mai og Farah åbner scenen og læser digte op om deres oplevelser af skam.
14.15 – 15.00: Hvad er skam?
Psykolog og skamforsker Krista Korsholm Bojesen gør os klogere på skam og hvorfor det fylder så meget for os moderne mennesker.
15.00 – 15.15: Pause
15.15 – 15.45: Panelsamtale:
Snak om skam og selvfølelse. Mød et panel af ambassadører fra ”EN AF OS” til en samtale om skam og om at føle sig ok og elsket.
Krista Korsholm Bojesen, psykolog
Af Tina Hesselbjerg
“Skam er følelsen af at være forkert. Ikke være god nok eller lige så meget værd som andre. Det er en følelse, som ofte er et problem for mennesker med psykisk sygdom. Det er så nemt at føle sig forkert, selv om det ikke burde være skamfuldt. Følelsen kan få os til at miste modet og håbet. Så hvordan håndterer vi skammen på en god måde og kommer fri af den?”
Det vil psykolog og forfatter Krista Korsholm Bojesen holde foredrag om. For det modsatte af skam er at føle sig værdifuld. Og det fortjener alle!
Foredraget er både relevant for lidende og deres pårørende.
Hvis du måtte have et ønske om at vide mere om vores lokalafdeling i Lap, vi hedder Lap Køge og Omegn, så henvend dig venligst til mig på telefon 29887991. Vi har også en hjemmeside, der viser hvad vi har haft af arrangementer igennem flere år. Den hedder: www.lapkoege.dk.
Tina Hesselbjerg
Formand
Lap Køge og Omegn
05-08-2022
05-08-2022
29-07-2022
29-07-2022
29-07-2022
18-07-2022