28. maj 2018
I januar 2019 bliver der indsat en ekstra akutlægehelikopter i Danmark. Regeringen og Dansk Folkeparti har i finanslovsaftalen for 2018 aftalt, at der skal anskaffes en ekstra akutlægehelikopter.
Indsættelsen af en ekstra helikopter betyder, at placeringerne af de eksisterende helikopterbaser er taget op til revision. I dag ligger helikopterbaserne i Skive, Billund og Ringsted.
For at nedbringe responstiden, mest muligt med anvendelse af endnu en helikopter, har et udvalg set på de mest optimale geografiske placeringer af de fire helikopterbaser.
Udvalget anbefaler at baserne ligger i Assens, Ringsted, Jammerbugt og Herning. Jeg mener at placeringerne er helt rigtige og det vil de fleste sikkert også anerkende, når placeringerne ses på et Danmarkskort.
Indsættelsen af en ekstra helikopter vil sikre en robust helikopterdækning. Det betyder at ingen landsdel er uden helikopterdækning, når en helikopter er på mission.
Særligt Vestsjælland og Lolland vil nyde stor gavn af de nye placeringer, hvorfor jeg bakker op om placeringsforslaget og håber, at regeringen lytter til anbefalingen.
John Wennerwald
Regions- og byrådsmedlem for Socialdemokratiet
11-02-2019
Gdning og gylle i dansk landbrug skader naturen
31-01-2019
Slut med det gode gamle parcelhus kvarter
28-01-2019
Der er forskel på arbejde
21-01-2019
Regeringens forslag til Sundhedsreform som støttes af Dansk Folkeparti, er underfinansieret og udemokratisk
14-01-2019
Statsminister Lars Løkke Rasmussens tøven om sin holdning til regionerne er en farce. Partiet Venstre er tydeligvis splittet på spørgsmålet om regionernes fremtid og mange fremtrædende Venstremedlemmer advarer direkte statsministeren i at nedlægge regionerne.
07-01-2019
Statsministeren ramte plet med sin nytårstale
03-01-2019
For få unger vælger en erhvervsuddannelse
31-12-2018
2019 er som bekendt et valgår og kan blive et godt år for børnene
25-12-2018
Færre velfærdskroner pr. borger i 2019
17-12-2018
Julen nærmer sig samtidig med at konsekvenserne af finanslovsaftalen for 2019 viser sig.